Opublikowano:

Z ARCHIWUM OX: „Słuchaj mnie” (2013)

Uważam, że dobry raper to taki, który potrafi sprawdzić się w każdej konwencji. Mam oczywiście swój ulubiony typ czy klimat muzyki, ale czym wygodniej czuję się w danej formie, tym bardziej ciągnie mnie do nowych wyzwań. W taki właśnie sposób, po słonecznym, funkowym „Z tym będzie Ci jeszcze łatwiej” przyszła pora na oniryczne „Słuchaj mnie EP”, wyprodukowane przez duet o wiele mówiącej nazwie Nocne Nagrania.

Siedziałem pod wrocławską Magnolią przesłuchując nową płytę Tusza na Rękach z Voskovymi. Spodobała mi się i spontanicznie wysłałem Tuszowi maila z propsami. Odpisał mi, przy okazji sprawdził sobie moje rzeczy i zaproponował wspólny numer. „Uwolnić umysł”, bo tak się nazywał, stał się tytułowym kawałkiem na kolejnej płycie Kuby. Producentem tracka był Szatt, który wraz z Nowokiem tworzył skład Nocne Nagrania i od słowa do słowa zdecydowaliśmy się zrobić coś wspólnie.

Spośród kilkunastu wysłanych bitów wybrałem 6, z których powstała EP-ka. Klimat muzyki narzucił mi specyficzny sposób pracy – ochotę na pisanie czułem zwykle w bardzo późnych godzinach nocnych, często wracając samotnie przez puste, ciemne miasto. „Z nurtu” to kawałek, który najlepiej oddaje stan, jaki odpalały we mnie bity Nocnych Nagrań wśród miejskich zakamarków i ogromnych, szarych bloków.

 

Moim faworytem z płyty pozostaje jednak „Wiele szans”. Bit do tego kawałka został wykorzystany w wygranym przez Nowoka finale mistrzostw polski beatmakerów. (https://www.youtube.com/watch?v=mVQXHa_KX3c, przesuńcie na 7:58 – sprawdźcie reakcje ludzi :)),

 

Musiałem dłuuugo prosić o możliwość wykorzystania tego bitu, ale na szczęście się udało. Kawałek to followup do jednego z moich ulubionych, klasycznych polskich storytellingów, jakim jest „Jedno życie” Dizkreta, Stasiaka i Pezeta i do dziś pozostaje w ścisłej czołówce moich spokojniejszych numerów.

Dziś wracając do tej płyty upewniam się, że należy jej słuchać jedynie po zmroku, a najlepiej po północy, gdyż dopiero wtedy ukazuje swoje prawdziwe oblicze. Upewnij się, że nikt nie będzie Ci przeszkadzał, wyjdź na balkon lub na nocny spacer po osiedlu, zapal sobie i słuchaj mnie.

Posłuchaj

Kup

2 komentarze do: „Z ARCHIWUM OX: „Słuchaj mnie” (2013)

  1. No siema Tomek ! 🙂

Dodaj komentarz